Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje
 
Jste zde:  Kontakty, Struktura >> Posttraumatická péče 
Funkcionáři HZS Jč. kraje
Odkazy na ostatní HZS krajů ČR
Psychologická služba



POSTTRAUMATICKÁ PÉČE

Zákon 361/2003 o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, část 6. Podmínky výkonu služby - § 77, odst. 11:

"Bezpečnostní sbor je povinen vytvářet podmínky pro řádný a pokud možno bezpečný výkon služby. Za tím účelem zajišťuje pro příslušníky zejména: a)......l) psychologickou péči." 

Jedná se o preventivní psychologickou službu příslušníkům HZS ČR, kteří se zúčastnili zvlášť psychicky náročného zásahu, utrpěli zranění při zásahu, příp. způsobili dopravní nehodu. Cílem je  redukovat tzv. náraz kritické události a poskytnout péči  hasičům, kteří prožili kritickou událost, aby se z normální stresové reakce nevyvinula posttraumatická stresová porucha

- o poskytnutí této péče může požádat každý příslušník již v průběhu traumatizující události nebo kdykoli po jejím skončení

- taktéž může požádat služební funkcionář kdykoliv, zejména v přímé časové souvislosti s traumatizující událostí

 

K zabezpečení poskytování posttraumatické  péče se v každém kraji zřizuje tým posttraumatické péče.

Koordinátorem týmu je psycholog HZS daného kraje a členy jsou vyškolení hasiči s osobními předpoklady a motivací pomáhat druhým, jmenovaní ředitelem HZS kraje.

 

Členové týmu se při své činnosti řídí etickými a právními normami a využívají své odborné kvalifikace. Jsou povinni zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, souvisejících s činností týmu.

 

Formy posttraumatické péče:

1. PRVNÍ POMOC  - poskytnutí bezprostřední pomoci na místě události (může mít charakter lidské účasti či zdravotní péče).

2. DEFUSING (tzv. zneškodnění)  - obvykle pro 1-3 postižené, vede odborník na duševní zdraví a vyškolený hasič, do 8 hodin po kritické události, doba trvání 20 - 90 minut.

3. DEBRIEFING  - Má formalizovaný postup: vede ho odborník na duševní zdraví a dva vyškolení kolegové - hasiči pracují se skupinovou dynamikou u 2-10 účastníků, do 72 hodin po události, trvá nejméně 3 hodiny.

        4. NÁSLEDNÁ individuální péče

 

 

Součástí systému posttraumatické péče je

ANONYMNÍ TELEFONNÍ LINKA POMOCI V KRIZI - tel. 974 834 688

 

volat je možno 24 hodin denně

 

služba na lince garantuje:

  • profesionalitu (vycvičený tým)
  • anonymitu (aparáty bez displeje)
  • bezpečí volajícího (princip lékařského tajemství)

Tým posttraumatické péče HZS Jihočeského kraje byl jmenován ředitelem HZS Jihočeského kraje dne 16.4.2009 - SIAŘ 29/2009

 

Leták týmu posttraumatické péče HZS JčK