Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje
 
Jste zde:  Sport >> Lezci - potápěči 
Lezci - potápěči
Ostatní sporty
Požární sport
vyprostovani



SOUTĚŽ VE SPORTOVNÍM LEZENÍ HZS JIHOČESKÉHO KRAJE - Územní odbor Jindřichův Hradec byl pořadatelem a organizátorem soutěže ve sportovním lezení příslušníků HZS Jihočeského kraje, která se konala dne 4. května na požární stanici v Jindřichově Hradci.

Soutěž byla určena jak pro jednotlivce, tak pro soutěžní družstva tak, že každý územní odbor HZS Jihočeského kraje mohl do soutěže vyslat jedno tříčlenné družstvo a jednotliví členové družstva pak mohli soutěžit i v kategorii jednotlivců. Kromě soutěžního družstva mohli svůj územní odbor reprezentovat i jednotlivci, kteří pak startovali jen v kategorii jednotlivců.

Své přihlášky zaslalo a v den závodu se na start postavilo celkem 22 příslušníků a 7 lezeckých družstev. Nejlepším z jednotlivců byl táborský Radek Kümmel, druhé místo obsadil Adam Drančák z ÚO Strakonice a třetí místo si vybojoval Tomáš Suchopár z územního odboru České Budějovice. Z družstev se nejvíce dařilo lezcům z ÚO Tábor, následovali hasiči z ÚO Písek a třetí byla lezecká skupina územního odboru Strakonice.

Výsledky

 


 

 

 

SOUČINNOSTNÍ CVIČENÍ POTÁPĚČSKÝCH SKUPIN HZS JIHOČESKÉHO KRAJE

 

Dne 18.2.2011 se v čase 9 - 13 hodin uskutečnilo součinnostní cvičení potápěčských skupin HZS Jihočeského kraje. Cviční se konalo na Římovské přehradě v lokalitě u hráze. Zúčastnily se ho všechny tři potápěčské skupiny HZS Jihočeského kraje - Č. Krumlov, Č. Budějovice a Písek s celkem 11 potápěči. Na cvičení bylo dále přítomnost speciální vozidlo s barokomorou, patřící Školícímu a výcvikovému zařízení HZS ČR středisko v Borovanech.

Vyhodnocení, popis cvičení a foto je v příloze, kterou zpracoval vedoucí cvičení Jiří Urban. 

Výcvik členů potápěčských skupin je pravidelně organizován dle ročního plánu a koná se každý měsíc. Součinnostní cvičení více potápěčských skupin se koná třikrát až čtyřikrát do roka.

 

 

plk. Ing. Pavel Rožboud

ředitel ÚO Český Krumlov

 

Příloha


 

 

CVIČENÍ POTÁPĚČŮ ÚO ČESKÝ KRUMLOV - 28. leden 2011

Dne 28.1.2011 se v čase 12 - 15 hodin uskutečnil výcvik potápěčské skupiny HZS JčK ÚO Č. Krumlov. Výcvik se konal na lipenské přehradě v lokalitě Frymburk - u staré školy. Pod vodou cvičili čtyři potápěči se zajištěním dalších příslušníků.

Tématem bylo prověření činnosti v zimních podmínkách a práce pod ledem. Potápěči nejprve vyřezali trojúhelníkový otvor v ledu (tloušťka 15 cm) a poté prováděli ponor ve dvojicích do hloubky 8 - 10 metrů. Byla nacvičována orientace pod ledem, průzkum dna (kde byly zbytky budov s sklepů), vyzkoušení bezdrátové komunikace potápěčů s pozemní stanicí (funguje na principu ultrazvuku) a také používání vybavení a přístrojů za mrazu. Teplota vzduchu - 3°C, teplota vody na povrchu 0°C a u dna 4°C. Viditelnost dobrá do 2 metrů.

Poskytnutí bezdrátové komunikace a zajištění bezpečnosti s mobilní barokomorou zajišťoval příslušník školního a výcvikového střediska HZS z Borovan

 Výcvik je pravidelně organizován dle ročního plánu a koná se každý měsíc, v únoru čeká naše potápěče společný výcvik s kolegy z HZS Č. Budějovice v lokalitě římovské přehrady.

Plk. Ing. Pavel Rožboud (ředitel ÚO Český Krumlov)

 

  

 

 

 

CVIČENÍ LEZECKÝCH SKUPIN ÚO STRAKONICE A ÚO PÍSEK, Písek - 6. říjen 2009

V úterý 6.10. 2009 obsadily výškový jeřáb v areálu firmy Jihospol a.s. na Písecké ulici ve Strakonicích hasiči. Konalo se zde společné plánované tématické cvičení lezeckých skupin profesionálních hasičů ze Strakonic a Písku.

Cvičení se uskutečnilo v rámci pravidelné měsíční odborné přípravy lezců. Zahájení proběhlo od 8:00 hod. teoretickou přípravou na stanici HZS Strakonice, odkud se obě lezecké skupiny v 9:00 hod. přesunuly do areálu firmy k provedení vlastního zásahu.

 Tématem celé akce byla záchrana osob z výšky. Úkolem jednotky HZS bylo pomocí lezeckých technik dopravit indisponovanou osobu z výšky na zem.  Na jeřábu byla vytvořena dvě pracoviště, kde obě lezecké skupiny řešily vzniklou situaci. Jedna z nich dopravovala zraněnou obsluhu jeřábu z kabiny ve výšce přes 30 m. Druhá skupina řešila případ, kdy člověk se sebevražednými úmysly vylezl téměř na konec ramene jeřábu a odmítal spolupracovat. Lezcům se podařilo po krátkém přemlouvání člověka odradit od jeho úmyslu a následně ho transportovat do bezpečí pevné půdy pod nohami. Obě skupiny se vzájemně při plnění úkolů prostřídaly.Cvičení proběhlo dle stanoveného plánu a lezci plně prokázali svoji připravenost a ledový klid při náročné práci se výškách okolo 35 metrů nad zemí.

Plk. Ing. Ota Šmejkal (ředitel HZS JčK ÚO Strakonice)

 

 

 

 

 

 

 


 

 

VÝCVIK LEZCŮ, Holubov - 30. září 2009 - Dne 30. září se na železničním mostě v Holubově uskutečnil výcvik ve výškách a nad volnou hloubkou. Výcviku se účastnili hasiči - lezci ze stanice Český Krumlov (6 příslušníků) a hasiči HZS SŽDC České Budějovice (7 členů). Jedná se o výcvik, který se součástí pravidelné měsíční odborné přípravy určených příslušníků - lezců.

Předmětem výcviku bylo:
- seznámení zasahujících skupin
- pohyb v ocelové konstrukci mostu se zajištěním
- záchrana osoby v nosítkách EVAC
- transport osoby pomocí lanové techniky
- slaňování z výšky ve volném prostoru
- výstup po laně a traverz ve visu
- sebezáchrana lezce z visu na laně

  


VÝCVIK POTÁPĚČSKÉ SKUPINY V LOMU U HORNÍ CEREKVE - Ve dnech 14. a 15. června se v lomu u Horní Cerekve (kraj Vysočina) konalo cvičení potápěčské skupiny Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Cvičení se zúčastnili: Jiří Urban, Jan Plaňanský, Rudolf Schack, David Ruzha, Pavel Holý a Miroslav Stašek.

Cílem cvičení bylo prověřit souhru týmu pro práci ve skupině při vyhledávání předmětů pod vodní hladinou. Pod dozorem instruktora HZS z územního odboru Český Krumlov Jiřího Urbana a jednoho z nejzkušenějších potápěčů hasičského sboru - držitele tří hvězd - Rudy Schacka se práce dařila. Zpestřením byl i noční ponor, který simuloval záchrannou akci v noci.

     

 


 

 

 

SOUTĚŽ VE SPORTOVNÍM LEZENÍ HZS JIHOČESKÉHO KRAJE - Územní odbor Jindřichův Hradec byl pořadatelem a organizátorem soutěže ve sportovním lezení příslušníků HZS Jihočeského kraje, která se konala dne 28. května od 8 hodin na požární stanici v Jindřichově Hradci.

Soutěž byla určena jak pro jednotlivce, tak pro soutěžní družstva tak, že každý územní odbor HZS Jihočeského kraje mohl do soutěže vyslat jedno tříčlenné družstvo a jednotliví členové družstva pak mohli soutěžit i v kategorii jednotlivců. Kromě soutěžního družstva mohli svůj územní odbor reprezentovat i jednotlivci, kteří pak startovali jen v kategorii jednotlivců.

Své přihlášky zaslalo a v den závodu se na start postavilo celkem 21 příslušníků a 7 lezeckých družstev. Nejlepším z jednotlivců byl táborský Radek Kümmel, druhé místo obsadil jeho kolega Martin Mareš a třetí místo si vybojoval Tomáš Suchopár z územního odboru České Budějovice. Z družstev se nejvíce dařilo lezcům z ÚO Tábor, následovali hasiči z ÚO Jindřichův Hradec a třetí byla lezecká skupina územního odboru Strakonice.

Pravidla lezecké soutěže jsou k dispozici zde

 

 

 


SOUČINNOSTNÍ CVIČENÍ ZÁCHRANNÝCH SLOŽEK NA ČERNÉ VĚŽI V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH - 10. duben 2008

Záchranná zdravotnická služba Jihočeského kraje ve spolupráci s Leteckou záchrannou službou České Budějovice, Hasičským záchranným sborem Jihočeského kraje, Policií ČR - zásahovou jednotkou a Městskou policií České Budějovice pořádala v dopoledních hodinách dne 10. dubna 2008 instruktážně metodické školení zaměřené na záchranu osob z výšek - konkrétně z Černé Věže v Českých Budějovicích. Cílem součinnostního cvičení byl definovat postupy zasahujících složek při záchraně osob z dominanty města České Budějovice.

Program cvičení byl rozdělen do třech částí. První a třetí část tvořila příprava jednotlivých pracovišť a praktický výcvik pod odborným dohledem a druhou částí byla praktická ukázka jendotlivých technik pro zástupce medií a veřejnost. Na jednotlivých pracovištích příslušníci záchranných složek nacvičovali evakuaci ležícího pacienta s využitím závěsného vaku, evakuaci sedících osob, evakuaci několika lidí s využitím evakuační sedačky a záchranu osoby z trámoví vnitřních prostor Černé věže. Cvičení probíhalo pouze s využitím lezeckého materiálu, nebyla zde použita výšková technika.

Na cvičení se podílelo celkem 25 účastníků, z tohoho počtu bylo 12 hasičů instruktorů-lezců ze všech územních odborů HZS Jihočeského kraje.

    

 


 

 

VÝCVIK DRUŽSTVA POTÁPĚČŮ HZS JIHOČESKÉHO KRAJE, CPS ČESKÉ BUDĚJOVICE - Římovská přehrada, 9. leden 2008

Dne 9. ledna 2008 proběhl výcvik potápěčů HZS České Budějovice na přehradě Římov ve složení Ruda Schack, Petr Sedláček, David Ruzha, Pavel Holý a Miroslav Stašek. Teplota pod bodem mrazu, silný led a studená voda vyzkoušela fyzickou i psychickou odolonost skupiny a v neposlední řadě i výstroj, která se chová jinak v těchto extrémních podmínkách než v teplejších měsících roku. Prověřili jsme osvědčené metody jištění pod ledovou plochou a dále využití celoobličejových masek. Vše proběhlo hladce, zima nás nepřekvapí :-)

      

 

 


 

 

PŘEBOR HZS ČR V LEZENÍ NA OBTÍŽNOST - 9. listopad 2007

Dne 9. listopadu 2007 se v Ostravě uskutečnil 5. ročník závodu v lezení na umělé stěně na obtížnost Hasičského záchranného sboru České republiky. Závodu v lezení stylem Flash a ON Sight se za HZS Jihočeského kraje zúčastnili tři příslušníci: Petr Benda a Radek Kümmel z ÚO Tábor a Michal Ulrich z ÚO České Budějovice, kteří zdolávali velmi obtížné cesty definované pořadateli závodu. Všichni zúčastnění chválili nejen kvality umělé stěny, ale i zázemí celého závodu, které bylo podle jejich slov perfektní. Kolegům z HZS Moravskoslezského kraje, územního odboru Ostrava patří velký dík.


 

 

VÝCVIK V ZÁCHRANNÝCH PRACÍCH NA VODĚ VE SPOLUPRÁCI S VODNÍ ZÁCHRANNOU SLUŽBOU ČČK - 12. a 13. prosinec 2007

Ve dnech 12. a 13. prosince 2007 proběhl výcvik hasičů v záchranných pracích na vodě, který byl pořádán ve spolupráci s Vodní záchrannou službou ČČK. Výcvik byl určen pro 14 příslušníků HZS Jihočeského kraje (z každého územního odboru 2 hasiči) a byl zaměřen na zvládnutí teorie a především praxe pro práci na vodní hladině s aplikací pro potřeby HZS ČR.

Výcvik byl zahájen v plaveckém bazénu v Českém Krumlově, kde hasiči zvládli speciální plaveckou průpravu (např. plavání v čatech a obuvi, tažení tonoucího, techniky vynášení, techniky obrany zachránce atd.). Poté se výcvik přesunul k lipenskému jezeru do objektu VZS ČČK v Dolní Vltavici. Po obědě účastníci cvičení vyslechli teorii o záchraně osob z ledu, kterou si vzápětí vyzkoušeli v praxi. Hasiči cvičili záchranu bez jakýchkoli pomůcek, záchranu s využitím improvizovaných pomůcek či záchranu družstvem. První den cvičení skončil až v pozdních odpoledních hodinách.

Na druhý den byl naplánován výcvik na divoké vodě. Praktickému cvičení opět předcházela teoretická příprava, po které se cvičíci rozdělili do tří skupin, aby se postupně vystřídali na třech pracovištích: 1. záchrana na divoké vodě (techniky plavání, sebezáchrana, záchrana osobním zásahem, upoutaný zachránce), 2. ovládání plavidel a záchrana z plavidla (techniky pádlování, záchrana z plavidla, vynášení) a 3. využití lanových technik (záchrana se zajištěním lanového přemostění a upoutaného plavidla).

     


 

 

SOUČINNOSTNÍ CVIČENÍ POTÁPĚČSKÝCH SKUPIN HZS JIHOČESKÉHO KRAJE - Římov, 23. říjen 2007

Dne 23. 10. 2007 se od 9:00 hodin konalo v přehradní nádrži Římov nedaleko Českého Krumlova součinnostní cvičení potápěčských skupin Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, který je jeden z pěti opěrných sboru, kde jsou potápěčské skupiny umístěny. Cvičení se zúčastnily skupiny: HZS ÚO Český Krumlov, HZS České Budějovice a HZS ÚO Písek.

Téma výcviku bylo potápění ve ztížených klimatických podmínkách, kdy teplota vzduchu se pohybovala okolo nuly a padal déšť se sněhem. Výcvik probíhal se speciálními maskami, které umožňují komunikaci mezi dvěma potápěči nebo potápěčem a hladinou prostřednictvím bezdrátového přenosu. Potápěči také cvičili orientaci v terénu a mapování dna pomocí buzoly a délkově označené šňůry navinuté na speciální cívku (speleobubínek). Dalším prvkem, který se zde cvičil, byla záchrana druhého potápěče pomocí vlastní potápěčské výstroje z hloubek přesahujících 20 metrů. Potápěči se také podívali na dno přehrady (cca 40 metrů) a při pozvolném výstupu sizkoušeli sundání, nandání komunikační masky a dýchání ze záložního dýchacího přístroje.

Teplota vody se pohybovala okolo 10 stupňů, a proto museli potápěči použít speciální vodotěsné kombinézy, které ve spojení se silnými podobleky a vrstvou vzduchu mezi tělem a oblekem doslova odpuzovaly zimu.

Dohlednost pod vodou od hladiny do cca 14 metrů byla naměřena na 4 metry, od 16 metrů do 22 metrů klesla viditelnost téměř na nulu a od 32 metrů dlů bylo opět vidět na tři metry před sebe. Takže vodotěsné svítilny byly nezbytnou součástí výstroje (o 10 metrů už světelné záření nepronikalo).

Účastníci cvičení hodnotí velice kladně, všechny zúčastněné potápěčské skupiny navzájem spolupracovaly a všechny dané úkoly splnily na profesionální úrovni.

Potápěčské skupiny HZS Jihočeského kraje mají každý rok v průměru cca 15 zásahů. Jedná se většinou o vyhledávání a vyzvedávání utonulých osob. Hledáme také potopené lodě či automobily, provádíme jejich vyproštění, vyzvednutí a zamezení úniku ropných produktů nebo jiných nebezpečných látek, které by mohly způsobit ekologickou havárii.

Práci v potápěčské skupině lze definovat jako velmi náročnou. Potápěči se musí zároveň každý měsíc zúčastňovat tzv. zdokonalovacích výcviků podobných tomuto jen s tím rozdílem, že si každý územní odbor, ve kterém působí potápěčská skupina, organizuje cvičení sám. Jednou za čtvrt roku se koná tzv. součinnostního cvičení potápěčských skupin HZS Jihočeského kraje jako je toto.


 

 

CVIČENÍ "NÁDRŽ HRACHOLUSKY" - POTÁPĚČI HZS JČK, září 2007

Taktické cvičení všech složek IZS, jehož téma znělo "Havárie výletního parníku na vodní hladině Hracholusky", proběhlo dne 4. září 2007. Cvičení se zúčastnil HZS Plzeňského kraje, ZZS Plzeňského kraje, Letecká záchranná a pátrací služba Armády ČR, Policie ČR a potápěčská skupina HZS Jihočeského kraje. Cílem cvičení bylo zdokonalit komunikaci mezi jednotlivými složkami a procvičit řízení zásahu u události za přítomnosti základních i ostatních složek IZS, evakuaci osob z pravidla a vodní hladiny, zachycení a separaci ropných látek, vytvoření delší norné stěny a procvičit hasební práce na vodní hladině.

Potápěčská skupina HZS Jihočeského kraje byla povolána prostřednicvím Krajského operačního střediska a tvořili jí tři příslušníci: Jiří Urban (ÚO Český Krumlov), Petr Sedláček (ÚO České Budějovivce) a Ing. Marcel Vondrášek (ÚO Písek). Ti byli do místa cvičení přepraveni vrtrulníkem SAR AČR Líně v 11:10 hodin z náplavky pod Dlouhým mostem v Českých Budějovicích. Do vrtulníku nastupovali v potápěčských podoblecích se zabalenou ostatní vlastní výstrojí. Po přistání vrtulníku a transportu k místu nalodění na zásahový člun provedli dostrojení a ponor z člunu. Potápěčská skupina prováděla průzkum kýlové části parníku za účelem zjištění poškození trupu lodi a případného úniku ropných látek z lodi do vody. Dále potápěči provedli kontrolu lodních šroubů a dostranění nečistot na hřídelích. Spojení mezi sebou a i s kolegy na hladině bylo realizováno pomocí ultrazvukové komunikace. Po ukončení činnosti a vyhodnocení byli potápěči přepraveni zpět na základnu HZS České Budějovice osobním automobilem.

      

 

 


 

 

CVIČENÍ POTÁPĚČŮ HZS ÚO Č. BUDĚJOVICE - HORNÍ CEREKEV, červenec 2007

V pátek 20. července 2007 se konal výcvik potápěčské skupiny Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, územního odboru České Budějovice. Jednalo se o zdokonalovací výcvik, činnost skupiny byla zaměřena na vyvažování a vynášení tonoucí osoby na hladinu. Výcviku se zúčastnilo osm příslušníků: Pavel Holy, Milan Kriso, Jan Plaňanský, David Ruzha, Petr Sedláček, Rudolf Schack, Miroslav Stašek a Radim Štěch, který je zároveň vedoucím výcviku.


 

 

TECHNICKÝ ZÁSAH POTÁPĚČSKÉ SKUPINY HZS ÚO ČESKÝ KRUMLOV - ČERNÁ V POŠUMAVÍ - červen 2007

Technický zásah, jehož termín byl domluven s pracovníky Povodí Vltavy na květnovém cvičení potápěčů, během kterého potápěči HZS našli v průplavu mezi velkým a malým Lipem blíže neurčené kovové předměty, se konal dne 27. června 2007. Účastnili se ho: jednotka HZS ÚO Český Krumlov - tři potápěči a automobilový jeřáb, jednotka HZS PS Frymburk se člunem, Povodí Vltavy s nákladním automobilem Tatra a Policie ČR. Ta měla za úkol řídit dopravu, protože vyproštění si vyžádalo z důvodu použití autojeřábu částečné omezení dopravy na silnici - mostu hráze z Česrné v Pošumaví do Horní Plané.

Ze dna průplavu byl vyproštěn kovový odpad, zbytky karoserie a nápravy osobního automobilu, žebřík a jiné železo.

Všem zúčastněným patří dík za dobře odvedenou práci

Prezentace ze zásahu zde


 

CVIČENÍ POTÁPĚČSKÉ SKUPINY HZS ÚO ČESKÝ KRUMLOV - ČERNÁ V POŠUMAVÍ, květen 2007

Dne 31.května 2007 se uskutečnilo cvičení potápěčské skupiny HZS ÚO Český Krumlov (4 potápěči) a příslušníků PS Frymburk se člunem. Cílem cvičení bylo prověřit dostupnost dopravy potápěčské skupiny v plné výzbroji na člunu HZS z Frymburka do Černé v Pošumaví. Zde pod mostem pak potápěči provedli průzkum dna (průplav z "velkého" do "malého" Lipna). Bylo zjištěno, že na dně se nachází blíže nespecifikovaný kovový odpad. Na místo byla vyžádána přítomnost pracovníků Povodí Vltavy, se kterými byl stanovem termín a způsob vyproštění těchto předmětů.

Prezentace ze cvičení zde

 

 

POTÁPĚČSKÝ VÝCVIK HZS JIHOČESKÉHO KRAJE - HORNÍ CEREKEV, duben 2007

Další výcvik potápečské skupiny HZS Jihočeského kraje uskutečnil dne 18. dubna 2007 v zatopeném lomu u obce Horní Cerekev na Jihlavsku. Zúčastnili se ho tentokráte jen příslušníci - potápěči územního odboru České Budějovice: P. Holý, M. Kriso, J. Plaňanský, D. Ruzha, P. Sedláček, R. Schack, M. Stašek, R. Štěch a P. Štícha.


 

 

VÝCVIK POTÁPĚČSKÉ SKUPINY HZS JIHOČESKÉHO KRAJE - LIPNO, březen 2007

Ve dnech 19. a 20. března 2007 se na přehradní nádrži Lipno v obci Lipno nad Vltavou koná výcvik potápěčské skupiny Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Výcvik organizuje HZS Jihočeského kraje ÚO České Budějovice a účastní se ho potápěči ÚO České Budějovice, ÚO Český Krumlov a ÚO Písek.


 

 

 

LEZECKÝ VÝCVIK HZS JIHOČESKÉHO KRAJE

Dne 25. května 2006 se od ranních hodin v areálu rozvodny v Dasném u Českých Budějovic uskutečnil výcvik lezeckého družstva a lezeckých skupin Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje na stožárech elektrického vedení. Organizaci výcviku zajistil HZS Jihočeského kraje ÚO České Budějovice, výcviku se účastnili všichni lezci všech územních odborů HZS Jihočeského kraje.      

 

     

 

 


 

 

 

SOUTĚŽ VE SPORTOVNÍM LEZENÍ - Cvičná stěna 2006 v Jindřichově Hradci

Ve středu 17. května 2006 se v areálu požární stanice v Jindřichově Hradci uskutečnila soutěž ve sportovním lezení na obtížnost hasičů - lezců Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Soutěž, kterou pořádal ÚO Jindřichův Hradec, byla vypsána pro kategorie jednotlivců a tříčlenných družstev.

V kategorii jednotlivců obsadil 1. místo Radek Kummel (HZS ÚO Tábor), 2. místo Michal Ulrich (HZS ÚO České Budějovice) a na 3. místě se umístil Zbyněk Koudelka (HZS ÚO České Budějovice).

V kategorii tříčlenných družstev bylo pořadí následující: 1. místo HZS ÚO České Budějovice, 2. místo HZS ÚO Tábor a 3. místo HZS ÚO Strakonice


 

 

SOUČINNOSTNÍ CVIČENÍ LEZECKÉ SKUPINY HZS JIHOČESKÉHO KRAJE - CHOUSTNÍK, duben 2007

Lezecké družstvo HZS územního odboru České Budějovice se účastnilo součinnostního cvičení, které se konalo       24. dubna 2007 ve skalní oblasti Choustník. Tématem cvičení byla práce a pohyb na sklalách, záchrana zraněných osob po pádu do lana a transport zraněného v nosítkách. Cvičení mělo ověřit akceschopnost lezecké skupiny.


 

 

 

CVIČENÍ LEZECKÝCH SKUPIN

30. června u Hluboké nad Vltavou nad vodní hladinou Hněvkovické přehrady v rámci pravidelného výcviku lezeckých skupin HZS Jihočeského kraje a jejich instruktorů došlo k instalaci šikmého traverzu v délce cca 160 metrů. Cvičení prověřilo účastníky - příslušníky lezeckých skupin HZS Jihočeského kraje a přizvané lezecké specialisty z řad PČR - při nácviku transportu a evakuace raněných osob nad vodní hladinou.

   

                                                                           

                                                                                                       


 

 

 

PROVĚŘOVACÍ CVIČENÍ V MAJDALENĚ

Prověřovací cvičení, které se konalo 14. června 2005 v zatopené pískárně v obci Majdalena, mělo za cíl prověřit činnost jednotlivých potápěčských skupin, součinnost těchto potápěčských skupin a organizaci celého zásahu. Téma cvičení byla likvidace ropných látek na hladině pískárny (z potopené části těžebního bagru ) a následné vyzvednutí částí těžebního bagru ze dna pískárny. Přičemž ponořené části těžebního bagru imitovaly dvě vyřazené pneumatiky od nakladače. Cvičení se zúčastnilo celkem šest jednotek - HZS JčK ÚO Jindřichův Hradec - požární stanice Třeboň a Jindřichův Hradec, Armáda ČR - 153. záchranný prapor, HZS JčK ÚO České Budějovice - požární stanice České Budějovice, HZS JčK ÚO Český Krumlov - požární stanice Český Krumlov a MV OUPO Borovany.


 

 

 

SOUTĚŽ VE SPORTOVNÍM LEZENÍ - Cvičná stěna 2005

Propozice soutěže ve sportovním lezení - Cvičná stěna J. Hradec 2005

Místo a čas konání soutěže:  Jindřichův Hradec    19.5.2005
                           prezence:  08.00 - 08.30 hodin

Pořadatel:  HZS Jihočeského kraje, ÚO J. Hradec, U knihovny 1176, J. Hradec
  tel.: 384370011, fax: 384370033
  mail:
petr.nemecek@jck.izscr.cz

Soutěž je vypsána pro kategorii jednotlivců a tříčlenných družstev podle soutěžních pravidel, která jsou uvedena v příloze č.3 tohoto pokynu.

Sbor rozhodčích:
 hlavní rozhodčí: mjr. Ing. Martin Sviták
 přízemí + kontrola bezpečného jištění: prap. Josef Lamač
 1., 2., 3. patro: rozhodčí bude určen losem z vedoucích soutěžních družstev
 časomíra: 2 vylosovaní vedoucí soutěžních družstev
 zapisovatel: nstržm. Vinklárek

Velitel soutěže:  kpt. Ing. Petr Němeček

Materiální zabezpečení:
Pořadatel zabezpečuje lezeckou stěnu včetně stavby jednotlivých tratí, jistící lano a podušky pro došlap na zem.  Jednotlivé ÚO HZS Jčk  a soutěžící zajišťují lezeckou výstroj pro bezpečnou práci ve výšce (přilba, horolezecký celotělový úvazek, karabina s pojistkou).

Stravování:
Stravu ve formě balíčku zajistí pořadatel v místě konání soutěže, úhrada v hotovosti. Cena stravy činí 60,- Kč.

Přihlášky do soutěže:
Do soutěže budou přijata družstva jejichž přihlášku obdrží pořadatel do 5. května. Přihlášku je možno zaslat poštou, faxem nebo mailem na adresu pořadatele. Přihláška musí být úplná. Přihlašovatel podpisem přihlášky stvrzuje, že soutěžící splňují zdravotní způsobilost a ostatní požadavky nutné pro absolvování soutěže včetně proškolení z bezpečnostních předpisů pro práci nad volnou hloubkou v rozsahu přiměřeném soutěži.